Her Avukat Boşanma Davasına Bakabilir mi?

Boşanma kararı alan bireylerin ilk yapması gereken davanın işleyişi ve dava süreçleri konusunda bir avukattan yardımı almak ve boşanma dilekçesi yazmaktır. Boşanma davalarında kişiler avukat olmaksızın tek başlarına dava açabilseler de tek çok hukuki işlemin yerine getirilebilmesi için avukat uzmanlığı gerekli görülüyor.

Her Avukat Her Davaya Bakabilir mi?

Her avukat boşanma davasına bakabilir mi; hukuki olarak avukatların farklı konulardaki davalara bakmasının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Yani boşanma davaları için tüm avukatlar gerekli işlemleri gerçekleştirebilir.

Avukatların eğitim aldıkları hukuk fakültelerinde ceza avukatlığı, boşanma avukatlığı gibi farklı bölümler bulunmamaktadır. Avukatlar, eğitim süreleri boyunca tüm hukuki süreçler hakkında bilgi sahibi olurlar. Bu yüzden teorik olarak her avukat boşanma davasına bakabilir.

Avukat Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Her avukat boşanma davasına bakabilir mi; teorik olarak her avukat boşanma davasına bakabilirse de avukatlar belli konularda daha fazla uzmanlaşmış olabiliyorlar. Bu sebeple boşanma talebi olan kişilerin tercihleri çoğunlukla boşanma davaları konusunda daha tecrübeli olan avukatlardan yana olmaktadır.

Bazı avukatlar kendilerini boşanma avukatı, ceza avukatı gibi sıfatlarla tanımlayabilmektedir. Bu durum o avukatların farklı davalara bakamadığı anlamına gelmemektedir. Sadece belirli konularda daha fazla uzmanlaşan avukatlar uzmanlaştıkları konularda daha iyi hizmet verdiklerini düşündükleri için kendilerini bu şekilde tanımlamaktadır.

Bu sebeple boşanma davanıza bakmasını istediğiniz avukat herhangi bir konuda uzmanlaşmış olabilir. Bu o bu kadın boşanma konusunda bilgi veya yetkisi olmadığı anlamına gelmemektedir. Fakat yine de tercihinizi boşanma konusunda uzmanlaşmış olan avukatlardan yana yapabilirsiniz.

Boşanma Avukatı Ücretleri Ne Kadar?

Her avukat boşanma davasına bakabilir mi; avukat boşanma davasına bakma yetkisine sahip olsa da bu konudaki uzmanlığına ve yetkinliğine bağlı olarak farklı ücretler talep edebilmektedir. Boşanma konusunda uzmanlaşmış olan avukatların boşanma davası için talep ettikleri ücret bir miktar daha yüksek olabilir.

Aynı zamanda boşanma davaları için avukat ücretleri şehirlere ve bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Ücretleri belirleyen en önemli husus ise avukatın konu hakkındaki tecrübesi ve yetkinliğidir. Bu durumlarda boşanma avukatı tercihinizi yaparken maddi durumunuzu da dikkate alabilirsiniz.

Boşanma Avukatı Ne İş Yapar?

Boşanma avukatları boşanma sürecinizin sorunsuz ve hak kaybına uğramadan atlatılması için gerekli olan hukuki işlemleri gerçekleştirir. Boşanma avukatına başvurduğunuzda gerçekleştireceği ilk işlem boşanma sözleşmesinin yazılması olacaktır.

Sözleşmede belirtilmesi gereken hususların atlanmaması ve daha sonradan soruna yol açmaması için konu hakkında bilgili bir avukat tarafından yazılması doğru olacaktır. Sözleşmenin yazılması ve teslim edilmesinin ardından boşanma avukatınız ispatların toplanması, mahkemeye sunulması gibi birçok görev üstlenecektir.

Her avukat boşanma davasına bakabilir mi; her avukatın boşanma davasına bakmaya yetkisi bulunsa da boşanma konusunda uzmanlaşmış bir avukat ile çalışmak sorunlar ile karşılaşmamak için oldukça önemlidir. Yanlış yapılan bir işlem davanın uzaması ne hak kaybına uğraması gibi sonuçlar ile karşılaşılmasına sebep olabilir.

Boşanma Avukatı Neden Önemlidir?

Her avukat boşanma davasına bakabilir mi; boşanma davalarında boşanma alanında uzman bir avukattan yardım alınmaması durumunda teknik sebeplerde davanın reddedilmesi gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bu durumlara örnek olarak delillerin uygun süre içerisinde bildirilmemesi ve tanıkların uygun zamanda mahkemeye çağrılmaması verilebilir.

Bu tür teknik sorunlarla davalar reddedildiği zamanlarda tarafların 3 yıllık biri süre boyunca aynı sebep ile dava açmaları gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için boşanma konusunda alanında uzman bir avukattan Yardım almak oldukça büyük önem taşımaktadır.

Boşanma davalarında damadın reddedilmesinin yanı sıra önceden tahmin edilemeyen mağduriyetler de yaşanabiliyor. Bu mağduriyetlerin sebebi genellikle bazı hususların atlanması veya hukuki kuralların hatalı yorumlanması olmaktadır.

Yanlış veya eksik yapılan işlemler, boşanma protokolünde gerekli tüm hususların belirtilmemesi veya belirtilen hususların yanlış yorumlamaya açık olması gibi durumlarda hak kaybı oluşabiliyor. Bu sebeple boşanma davaları için alanında uzman bir boşanma avukatı ile birlikte çalışmak en önemli husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size Yardımcı Olabilir Miyiz?
Hemen Ara