Mersin Boşanma Avukatı

Mersin’de aile hukuku davaları için Mersin boşanma avukatı ihtiyacınız varsa, doğru avukatla temsil edilmek sizin için çok önemlidir. Mersin’de faaliyet gösteren deneyimli ve başarılı boşanma avukatları ile sizlere yardımcı olabilir. Mersin boşanma Avukatları, sizinle birlikte çalışarak davanızı en iyi şekilde sonuçlandırmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Mersin’de yaşayan ve aile hukuku alanında hukuki yardıma ihtiyaç duyan kişiler için hazırlanmıştır bu makalemiz. Mersin boşanma avukatı arayanlar için hazırladığımız bu sayfada, aile hukukunun tüm alanlarında profesyonel hizmet sunan avukatlarla ve hizmetlerle tanışabilirsiniz.

Mersin Boşanma Avukatı - Palmahukuk

Mersin Boşanma Avukatı İletişim Bilgileri

Mersin Boşanma Avukatı :Palma Hukuk Bürosu
Telefon :+90 (535) 331 65 85
Adres :İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin
Mail :av.tuncsuditol@hotmail.com

Boşanmak, hukuki olarak bir evliliğin sonlandırılması anlamına gelmektedir. Boşanma işlemleri, Medeni hukuk adıyla tanımlanmış olan yasanın bir alt dalı içinde yer alır. Mersin boşanma avukatı olarak tip davalara bakarak, süreci mümkün olduğunca en kısa zaman dilimi içinde bitirmeye gayret gösterir. Elbette bu noktada davanın çekişmeli olup olmadığının büyük bir önemi vardır.

Boşanma Nedenleri Nelerdir?

Boşanma avukatı Mersin sınırları içinde kendisine gelen davada hangi nedenlerin olup olmadığını ilk etapta kontrol eder. Kanunlarımıza göre şu gibi gerekçeler söz konusudur;

  • 161 maddeye göre aldatma, bir boşanma nedeni olarak kabul edilmektedir.
  • Evlilik kurumunun kadın ya da erkek açısından tam anlamıyla çekilemez bir durum alması, evliliğin sarsılmasına neden olur ve bu da bir neden olarak kabul edilir.
  • Eşlerden birisinin konutu terk etmesi, bir başka gerekçe olarak karşımıza çıkıyor.
  • Yine bir eşin haysiyetsiz olarak tanımlanmış yaşam sürmesini de belirtmek lazım.
  • Küçük düşürücü suçların işlenmesi, evlilik kurumuna zarar verebilmektedir. Böyle bir halde boşanma davası açılabilir.
  • Buna ek olarak eşlerden herhangi birisinin, diğerinin yaşamına kast etmesi, ona kötü bir tavır içinde bulunması ve onun onurunu kırması davranış sergilemesi, boşanmanın bir başka nedeni olarak kabul edilmektedir.

Boşanma Davası Nasıl Açılmaktadır?

Boşanma avukatı Mersin ya da buraya bağlı olan tüm ilçelerdeki davalarda hizmet verebilmektedir. Bu noktada ilk olarak nedenlerin açık bir biçimde tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun ardından da dava dilekçesi doldurulur. Sonrasında talepler alınır. Çünkü nafaka, manevi ve maddi tazminat, mal paylaşımı ve varsa çocuğun kimde kalacağı gibi durumlara dair ayrıntılar netleştirilir. Bunlar dava dilekçesi içinde belirtilir ve mahkemeye sunulur.

Boşanma Davalarına Hangi Mahkeme Bakar?

Boşanma avukatı Mersin kentindeki davaya dair tüm hazırlıklarını yaptıktan sonra aile mahkemesinin yolunu tutar. Çünkü mevcut konuda bu mahkemeni yetkisi vardır. Bunun yanı sıra eğer şehirde bir aile mahkemesi yoksa, böyle hallerde asliye hukuk mahkemesinin tercih edilmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Anlaşmalı boşanma, iki tarafın ayrılma iradesine sahip olması ve bunun sonrasında evlilik kurumumun bitmesini müteakip, geride kalanların paylaşımına dair bir itilaf içinde olmadığı davalara verilen isimdir. Bunu bazı örneklerle açıklamak gerekiyor. Örneğin kişiler ayrılma noktasında görüş birliği içindedir. Çocuğun kimle yaşamına devam edeceğine karar verilmiştir. Nafaka ve tazminat talepleri açıklığa kavuşmuştur. Böyle hallerde dava süreci çok uzun ve yorucu olmaz. Çünkü genellikle tek celsede biter.

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Anlama Geliyor?

Boşanma avukatı Mersin şehrinde, sadece anlaşmalı boşanma davalarına değil, aynı zamanda çekişmeli olarak bilinen dava dosyalarına da bakmaktadır. Bunun anlamı ise şudur; kadın ya da erkek, boşanma konusunda direnebilir. Yani boşanmak istemez. Bu durum davanın seyrini değiştiren en önemli parametrelerden birisidir. Bunun yanı sıra geride kalanların paylaşımı noktasında bazı sıkıntılar çıkabilir.
Örneğin çocuğun velayeti en çok karşı karşıya kalınan sorunların başında gelir. Hem kadın hem de erkek, çocuğu yanında isteyebilmektedir. Ayrıca nafaka ve tazminat gibi konulardaki anlaşmazlıklar da söz konusu olabilmektedir. Bundan dolayı çekişmeli boşanma davalarının çok daha uzun sürmesi gibi bir durum karşımıza çıkar. Birden fazla celse mevcut olabilir. 

Boşanma Avukatı Ücretleri Nasıl?

Boşanma avukatı Mersin kentindeki davalarda, çekişmeli ya da anlaşmalı olup olmadığına göre fiyat belirlemektedir. Genellikle çekişmeli olarak tanımlanmış davalarda, ücret biraz daha farklıdır. Hem zaman alıcıdır hem de masrafların artması gibi bir durum vardır.

Son paylaşılan verilere göre 2019 yılı içerisinde Türkiye’de toplamda 650.000 çift boşanmıştır. Bu rakamın büyüklüğünü görecek olursak boşanma davalarının günümüzde hangi boyutlara ulaştığını kolay bir şekilde görebilirsiniz. Özellikle doğru insanlarla kurulmamış olan birlikteliklerin mümkün olan en kısa süre içerisinde bitirilmesi gerektiğine siz de katılacaksınızdır. Böyle durumlarda size en yakın olan Mersin boşanma avukatı bütün ihtiyaçlarınızı karşılayıp bu yanlış birlikteliği bitirebilmek için gerekli olan çalışmaları yürütecektir.

Boşanma avukatı fiyatları görülecek olan davanın çeşidine göre farklılık gösterip her şehirde farklı bir seviyede bulunur. Fiyatların değişkenlik göstermesinin sebebi ise avukatın kalitesi, uzmanlığı, çalışmış olduğu büro ve bulunduğu şehir olur. Türkiye Barolar Birliği her sene bölge bölge uygulanacak taban fiyatları yayınlayıp vatandaşların bilinçlenmesini sağlar. Siz de bulunmuş olduğuna şehirler için bu fiyatlara göz atarak daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Boşanma Avukatı Nedir?

Adından da anlaşılabileceği üzere boşanma davaları alanında uzmanlaşmış olan boşanma avukatları yürümeyen ve bitirmek için çeşitli atılımlarda bulunan evlilikleri yasalar karşısında sonlandırmak için gerekli olan çalışmaları yürüten kişidir. Mersin boşanma avukatı da hem yürümeyen evlilikleri bitirme konusunda uzman olup hem de velayet, nafaka ve boşanma davası çeşitlerinde sizlere yardımcı olan kişilerdir.

Boşanma Avukatları Hangi Davalara Bakar?

Boşanma avukatları adından da anlaşılabileceği gibi sadece boşanma davaları ile ilgilenip günümüzde 2 farklı kategoriye ayrılan türlerinde uzmanlaşır. Anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davası olarak ikiye ayrılan bu kategori boşanma aşamasındaki kişilerin durumlarına göre değişkenlik gösterebilir. Mersin boşanma avukatı ise her iki dava çeşidinde de sizlerin yanında olup mahkemede haklı çıkabilmeniz ve çıkarlarınızı korumak için gerekli olan çalışmaları yürütür.

Boşanma Davalarında Avukat Zorunlu mu?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası açık bir şekilde belirtiyor ki herhangi bir mahkemede görülecek olan davaların hiçbirisinde avukat bulundurma zorunluluğunuz yoktur. Yani kendinizi yine siz savunabilir ve ifade edebilirsiniz. Boşanma davaları için de aynı durum söz konusu olup istediğiniz takdirde kendi savunmanızı kendi başınıza yapabilirsiniz. ancak belirtmeniz de fayda var ki özellikle boşanma davalarında taraflar çıkarlarını koruyabilmek için  avukatların yardımına sık sık başvururlar. Mersin boşanma avukatı da Türk Medeni Kanunu konusunda uzman ve boşanma davalarında tecrübe sahibi olduğu için temsil ettiği kişileri etkin bir şekilde savunacaktır. Sizin de buradan anlayabileceğiniz üzere eğer yasalar konusunda yeteri kadar tecrübeye sahip ve Türk Medeni Kanunu konusunda uzmanlığınız bulunuyorsa mahkemelerde avukat bulundurmanıza gerek yoktur. Ancak daha iyi bir şekilde temsil edilmek ve çıkacağınız mahkemeyi kazanmak isterseniz de bir avukatın yardımını alarak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Boşanma Avukatının Faydaları

Neredeyse her konuda olduğu gibi Mersin boşanma avukatı da sizlere çeşitli konularda avantaj sağlayabilir. Bunlara yakından göz atacak olursak karşımıza ilk olarak Türk Medeni Kanunu konusundaki uzmanlığı ve boşanma davalarında edilmiş olduğu tecrübesi çıkacaktır. Söz konusu bu uzmanlık ve tecrübe ise mahkemede daha etkin bir şekilde temsil edinmenizi sağlayıp istediğiniz sonuçları almanıza olanak tanır. Boşanma avukatının sizlere sağlayacağı bir diğer avantaj ise karşılaşmış olduğunuz davanın hangi sonuçlar ile biteceğini önceden kestirmesi olacaktır. Bu tahmin edebilme yeteneği ise kendisine çeşitli konularda önlem alma ve varsa hakim karşısında sizi kötü gösterecek durumları bertaraf etmek olacaktır. Mahkemede daha iyi bir izlenim bırakmak için ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi sizlere sunan bu avukatlar aynı zamanda çıkmış oldukları davaları kazanabilme adına kanıt, delil ve tanıkları da sizin yerinize organize eder.

Open chat
Merhaba 👋
Size Yardımcı Olabilir Miyiz?
Hemen Ara