Gülnar Boşanma Avukatı Nasıl Bulunur?

Aile kurmak sağlıklı ilişkileri içerisinde barındırdığı zaman aile olgusu tam oluşur. Eğer ki aile temellerinin sarsılacak bir durumu söz konusu olduğunda çiftler evliliklerini sonlandırmak isteyebilir. Nasıl ki evliliğin kurulması doğal bir olgu ise evliliğin bitmesi olan boşanma da doğal olgudur. Mersin’in Gülnar ilçesinde kişiler eğer ki boşanma faaliyetini gerçekleştirmek istiyorlarsa Gülnar boşanma avukatı başvurusu yapmaları gerekir.

Boşanmak Nedir?

Evliliğin yasal olarak sonlandırılması anlamına gelen boşanmak aslında hukuken gerçekleşen bir eylemdir. Aile kavramını meydana getiren temel güven, sevgi gibi basamakların sona ermesi durumunda evli çiftler boşanma yoluna gidebilirler. Medeni hukukta aile hukuku içine giren bu kavram yüzyıllardan beri toplumlarda var olan bir kavramdır.

Gülnar Boşanma Avukatı Kimdir?

Evliliğini sonlandırmak isteyen çiftler mahkeme yoluyla boşanabilirler. Bu yolda ise kendilerinin hukuki anlamdan mahkeme karşısında temsilciğini avukatlar yapar. Halk arasında boşanma avukatı ya da aile avukatı olarak adlandırılan avukatlar yardımı ile boşanma işlemi meydana gelir.

Halk tarafından adlandırılan boşanma avukatı kavramı gerçeklikte hukuki bir adı bulunmaz. Sebebi ise hukuk, avukatların sınırlandırmasını kabul etmezler. Sınırlanması bulunması demek mesleğin özüne ters bir durumdur. Mersin’in Gülnar ilçesinde boşanma davasını açacaklar Gülnar boşanma avukatı başvurusu yapabilirler. Alanında uzman ve sizin bu yıpratıcı sürecinizde maddi ve manevi kaybınızın kapanması için hukuksal mücadele verir.

Boşanma Hangi Durumlarda Gerçekleşir?

Boşanma davasında açan iki tarafın rızası olup anlaşmalı bir şekilde sonuçlanabiliyorken tam tersi çekişmeli bir durumda da meydana gelebilir. Boşanmanın gerçekleşmesi için bazı durumlar meydana gelir. Bu durumlara ise mahkeme ayriyeten daha dikkatli bir biçimde gerçekleşir. Bu durumların bazısı ise şunlardır;

  • Eşlerden birinin diğerine küçük düşürücü davranışlarının gösterilmesi
  • Eşlerden birinin veya ikisinin birbirlerine kötü muamelelerin gerçekleştirilmiş olması
  • Eşlerden birinin haysiyetsiz yaşam sürmesi
  • Bir tarafın ortak yaşam alanı konut terk edilmesi
  • Akıl hastalığının olması
  • Evlilik temelinin sarsan iç ve dış gelişmelerdir.

Gülnar Boşanma Avukatı Neler Yapar?

Evliliğin bitmesi anlamına gelen boşanma faaliyeti hukuk yolunda aile hukuku içerinde yer alan bir bölümdür. İçerisinde birçok farklı sebeplerle evliliğini sonlandırmak isteyen çiftlerin yanlarında boşanma avukatları yer alır. Bu süreç içerisinde hem bilgilendirme hem de hak talebi bulunma durumunda müvekkillerinin mağdur olmamasını sağlar.

Avukatlar öncesinde yaptığı bilgilendirme ile mahkemede müvekkillerin sorularının net cevap vermesini de sağlar aile avukatları. Boşanmak isteyen taraflara sorular sorulur. Bu sorular dileyecekleri hak talebini belirlenebilmesi adına sorulur. Sorulan sorular neticesinde istek durumlarını mahkeme göz önünde bulundurur. Bu sorularda çocuk varsa velayet talebi, nafaka talebi, mal paylaşma talebi, maddi ve manevi tazminat talepleridir.

Mahkemeye bu taleplerin bildirilmesi için dilekçe yazılması gerekir. Hukuk dilini iyi bilen avukatlar müvekkillerinin isteklerini dava dilekçesine yazarlar. Ayrıca bu dilekçede kanıt olarak gösterilecek kişileri de yazması gerekir. Tanık kişilerin ad soy ad gibi bilgilerinin dilekçede yer alması gerekir. Gülnar ilçesinde gerçekleştirilmek istenen boşanma davası Gülnar boşanma avukatı sayesinde hızlı ve bilinen adımlarla gerçekleşir.

Gülnar Boşanma Mahkemesi

Hakim, boşanma avukatlarının mahkemeye göndermiş olduğu dilekçeler neticesinde dava açılımı başlar. Mahkemenin belirlediği bir tarihte il duruşma gerçekleşir. İlk duruşmada mahkemenin dilekçeleri sadece inceleme duruşu olsa da iki tarafın katılımı son derece önemlidir. Çünkü katılım olmazsa bir taraf tarafından o tarafın istekleri artık ilgilenilmez.

Bu yüzden mahkemenin ilk duruşuna mutlaka müvekkillerin temsili bile olsa avukatlar katılmalıdır. Hakim ön duruşmada gerekli incelemelerinin yapar. İnceleme ardından ikinci duruşun olmasına karar verir.  İkinci duruşun olmasıyla artık mahkemede hareketlilik başlar. Davayı açan taraflar kimler ise onarın dinlenmesi mahkemede gerçekleşir. Yine tarafların tanık olarak sunduğu kişiler dinlenir. Bu sayede davanın gidişi belirlenmiş olur. Gülnar ilçesindeki boşanma mahkemelerinde Gülnar boşanma avukatı işin hızlanmasında deneyimi ve bilgisi önemlidir.

Boşanma Mahkemesi Taraf Kişiler

Boşanma dilekçesine tanık olarak istenilen sayıda tanık sayısı yazılabilir. Bu kişilerin olması için sınırlar yoktur. Aile yakını da olur uzaktan kişi de olabilir bu tanık kişiler. Mahkeme tanık kişilerin tüm ifadelerini dinlemekte mecburdur sadece hakim eğer ki davanın gidişi belli ve sonuca ermek üzereyse tüm tanıkları dinlemekten vazgeçebilme hakkına sahiptir.

Gülnar boşanma avukatı kendi müvekkili dışındaki karşı tarafa ya da tanıklarına direkt soru sorabilme yetkisine sahiptir. Bu sorularla hakim mahkeme için farklı bir bakış açısına da sahip olabilir. Ayrıca verilen bilgilerin doğru olup olmamasını kanıtlamak amaçlanır.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma davaları için kesin bir tarih ya da süre belirtmek zordur. Bazı davalar vardır çok hızlı çözümlenebiliyorken bazı davalar ise çekişmesi yıllar alabiliyor. Gülnar boşanma avukatı deneyim ve bilgisi ile bu süreci kısaltmaya çalışır.

Gülnar Boşanma Davasında Kolaylık

Maddi ve manevi yıpratıcı etkisi olan boşanma davasında duruşmaların erteleme olmadan açık ve net şekilde gerçekleştiren avukatın payı büyüktür. Bu avukat seçiminde güven önemlidir. Gülnar boşanma avukatı başvurusunda bu hususlara dikkat edersiniz.

Yorum yapın

Hemen Ara