Mersin Miras Avukatı

Mersin’de Miras hukuku davaları için Mersin Miras avukatı ihtiyacınız varsa, doğru avukatla temsil edilmek sizin için çok önemlidir. Mersin’de faaliyet gösteren deneyimli ve başarılı Miras avukatları ile sizlere yardımcı oluyor. Mersin Miras Avukatları, sizinle birlikte çalışarak davanızı en iyi şekilde sonuçlandırmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Mersin’de yaşayan ve Miras hukuku alanında hukuki yardıma ihtiyaç duyan kişiler için doğru makaledesiniz. Mersin Miras avukatı arayanlar için hazırladığımız bu sayfada, Miras hukukunun tüm alanlarında profesyonel hizmet sunan avukatlarla ve hizmetlerle tanışabilirsiniz.

Mersin Miras Avukatı - palmahukuk

Mersin Miras Avukatı İletişim Bilgileri

Mersin Miras Avukatı :Palma Hukuk Bürosu
Telefon :+90 (535) 331 65 85
Adres :İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:137 Akdeniz/Mersin
Mail : palmahukuk@hotmail.com

Ölen bir kişinin geride bıraktığı taşınan ya da taşınmayan mallara miras adı verilmektedir. Bunların paylaşımı kanunda açık bir biçimde belirtilmiştir. Mersin miras avukatı, böyle davalarda vermiş olduğu hizmetle bilinmektedir.

Mersin Miras Avukatı Ne Demek?

Kanunlarımıza göre iki tip mirasçılık söz konusudur. Bunlardan birisi yasal mirasçılık olarak bilinir. Bu noktada mirası bırakan kişinin iradesi söz konusu değildir. Onun ölümünden sonra malvarlığından pay alacak olan kişiler, kanuna göre düzenlenmiştir. Bunların arasında altsoy sayesinde yaşamına devam eden eş, evlatlık olan kişi, kan hısımları söz konusudur. Atanmış mirasçı ise mirasçı olarak bilinen şahsın, kendi iradesi çerçevesinde malını bıraktığı kişi olarak bilinmektedir. Mersin miras avukatı ise bu miras davalarına bakmakla yetkili ve bilgili avukat demektir.

Mersin Miras Avukatı Seçimi

Mersin miras avukatı seçimi önemli bir husustur. Mersin miras avukatı seçerken bir takım durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlar;

-Avukatın Tecrübesi: Avukatın tecrübesi miras davaları için çok önemlidir. Miras davaları tecrübe gerektiren davalardır.

-Avukatın Başarıları: Avukatın daha önceki başarılı önemlidir. Daha önceleri başarılı olmuş avukat sizin davanızda da başarılı olabilecektir.

-Avukatın Uzmanlığı: Avukatın uzmanlığı çok önemlidir. Miras davaları uzmanlık gerektiren davalardır. Bu sebeple konusunda uzman bir mersin miras avukatı ile çalışmak önemlidir.

-Avukatın Kadrosu: Avukatın çalıştığı kadrosu çok önemlidir. İyi bir kadroya sahip olan avukat davanızı daha iyi yürütecektir.

Mersin Miras Avukatının Görevleri

Mersin miras avukatı, yukarıda bahsettiğimiz konular ve fazlası hakkında gerekli olan her türlü deneyim ve bilgiye sahiptir. Bundan dolayı ilk olarak dilekçe yazarak, doğru mahkemeye gitmekte, davanın açma sürecini başlatmaktadır. Taleplere göre bir yol haritası oluşturulduktan sonra dava yürütülmektedir. Mersin miras avukatı, davanın türüne göre yetkili mahkemeye gitmektedir. Buna göre eğer terekenin tespit edilmesi gibi bir durum söz konusu olursa, bu anlamda yetkili olan mahkeme sulh hukuk olarak karşımıza çıkıyor. Aynı mahkeme içerisinde terekenin defterinin tutulması, mümessilin tayin edilmesi, vasiyetnameye dair davalar da görülebilmektedir. Bunun yanı sıra eğer muris muvazaası sebebiyle tapu iptal edilirse, bunun ardından ortaya çıkacak olan tescil davalarının asliye hukuk mahkemesinde görüleceğini söylemek lazım.

Mersin miras avukatı hizmet alanı içerisinde, ölen kişini eşinin durumu da dava konusu olabilmektedir. Buna göre eşler, hiçbir şekilde yukarıda bahsetmiş olduğumuz zümreler içerisinde yer almazlar. Diğer zümrelere göre o grup içine dahil olabilirler. Tek başlarına bir hakları yoktur. Eğer sağ olan alt soyla beraber mirasçı olursa, malın dörtte birini alır. Anne baba zümresi çerçevesinde yarısını alma hakkına sahiptir. Büyükanne ve büyükbaba ile beraber miras zümresi içinde kabul ederse, alacağı pay dörtte üç şeklinde ifade edilmiştir. Üç zümre de söz konusu değilse, malın tümü ona kalacaktır.

Mersin miras avukatı, mal paylaşımı ve miras gibi konularda davayı açar ve takip eder. Mirasta mal paylaşımına dair şunları söylemek mümkündür;

  • Altsoy, birinci derecede zümre olarak kabul edilir. Yani mirası bırakmış olan kişileri çocukları ve bunlardan doğmuş olan torunları ile onların çocuklarını kapsar. Eşit bir biçimde paylaşım söz konusudur. 
  • İkinci derece zümre ise kişini babası ve annesini ifade etmektedir. Onların da mirastan pay alma hakkı söz konusudur. Eşit bir biçimde olması gerekmektedir. Eğer anne ve babası ölmüşse, onlardan devam eden altsoyların böyle bir talepte bulunması mümkün olacaktır.
  • Buna ek olarak üçüncü derece mirasçılar ise büyükbaba ve büyükanne olarak ifade edilmiştir.

Mersin Miras Avukatı Olarak Hizmetlerimiz

Mersin miras avukatı şu tip davalara bakmaktadır;

  • Tapunun iptali davası bunlardan birisidir. Mirasçının ölümünden önce hileli bir biçimde malın kaçırılması olarak bilinen bir süreç söz konusudur.
  • Mirasta denkleştirme adıyla karşımıza çıkan bir dava vardır. Bu da miras avukatının bakmış olduğu davalar içinde yer alır.
  • Bunun yanı sıra tenkis davası söz konusu olabilmektedir.
  • Ayrıca mirasın reddi, miras şirketinin yönetilmesini gerçekleştirmek, miras hakkından feragat etmek gibi daha birçok farklı konuda avukatın yetkili ve bilgi sahibi olduğunu ifade edebiliriz.

Mersin En İyi Miras Avukatı Nasıl Bulunur?

Mersin en iyi miras avukatı bulmak için bir takım yöntemler denemeniz mümkündür. Bunlar;

-Arkadaşlarınızdan tavsiye alın. Daha önce bir iş yapmış ve tavsiye edilmiş avukat işinde başarılı avukattır. Bu sebeple tavsiye edilen bir avukat ile çalışabilirsiniz.

-İnternet araştırması yapın. İnternet üzerinden araştırma yaparak avukatın yetkinliğini araştırın. Aynı zamanda internet üzerinde bulunan yorumlarını okuyun.

-Ofis ziyaretleri yapın. Avukatların ofislerine giderek bizzat ve yüz yüze tanışın. Yüz yüze tanışmak her şeyi daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Mersin Miras Avukatı Ücretleri

Mersin miras avukatı ücretleri her yıl Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen avukatlık asgari ücret tarifesince belirlenmektedir.

DAVAÜCRETİ
Ortaklığın Giderilmesi DavasıTahsil edilen tutar üzerinden %5 ile %20 arası
Tapu İptal Ve Tescil DavasıTahsil edilen tutar üzerinden %5 ile %20 arası
Muris Muvazası Davaları+17.900 TL yada Tahsil edilen tutar üzerinden %5 ile %20 arası
Vasiyet Yazılması+ 12.000 TL
Veraset İlamı İşlemleri+12.000 TL
Miras PaylaşımıTahsil edilen tutar üzerinden %5 ile %20 arası

Mersin Miras Avukatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hemen Ara