Mersin Lojistik Hukuku Avukatı

Mersin’de Lojistik hukuku davaları için Mersin Lojistik hukuku avukatı ihtiyacınız varsa, doğru avukatla temsil edilmek sizin için çok önemlidir. Mersin’de faaliyet gösteren deneyimli ve başarılı Lojistik avukatları ile sizlere yardımcı oluyor. Mersin Lojistik Avukatları, sizinle birlikte çalışarak davanızı en iyi şekilde sonuçlandırmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Mersin’de yaşayan ve Lojistik hukuku alanında hukuki yardıma ihtiyaç duyan kişiler için doğru makaledesiniz. Mersin Lojistik avukatı arayanlar için hazırladığımız bu sayfada, Lojistik hukukunun tüm alanlarında profesyonel hizmet sunan avukatlarla ve hizmetlerle tanışabilirsiniz.

Mersin Lojistik Hukuku Avukatı

Mersin Lojistik Hukuku Avukatı İletişim Bilgileri

Mersin Lojistik Avukatı :Palma Hukuk Bürosu
Telefon :+90 (535) 331 65 85
Adres :İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:137 Akdeniz/Mersin
Mail : palmahukuk@hotmail.com

Türkiye, birçok farklı ülkeyle ticaret yapmaktadır. Her ne kadar deniz ve havayolu çok yaygın bir biçimde kullanılsa da genellikle kara yolu ticaretinin daha yoğun bir biçimde yaşandığını ifade etmek lazım. Dış ticaret, ülkemizin lehine ve menfaatlerine uygun olarak yapılmalıdır. Bu noktada belli kural ve hükümler söz konusudur. Lojistik hukuku ve taşıma hukuku (Cmr Hukuku) bunları ifade etmek için düzenlenmiştir. Ortaya çıkan itilafların sonlandırılmasını sağlar.

Lojistik Hukuku ve Taşımacılık Hukuku Tarafları Nelerdir?

Lojistik hukuku ve taşıma hukuku (Cmr Hukuku) çerçevesinde birden fazla tarafın olduğunu söylemek lazım. Bundan dolayı oluşturulmuş ve düzenlenmiş olan hukuk kuralları hem geniş hem de ayrıntılıdır. Ticaret yapan taraflar mevcuttur. Bunları gönderici ve alıcı olarak tanımlamak gerekiyor. Aynı zamanda aracılar da ticaretin bir parçası haline gelmiştir. Buna ek olarak komisyoncular, sigortacılar, gümrük işlemleriyle ilgilen firmalar tüm bu sürecin içinde dikkat çeker. Böyle geniş kapsamlı bir sektörde zaman zaman itilafların çıkması çok doğaldır.

CMR Nedir?

Lojistik hukuku ve taşıma hukuku (Cmr Hukuku) noktasında CMR kavramının ne olduğunu bilmek gerekiyor. Bunun bir sözleşme olduğunu hemen belirtelim. İlk defa 1956 senesinde Cenevre’de gerçekleştirilen toplantıda gündeme gelmiş ve kabul edilmiştir. Karayolu üzerinden taşımacılık ve ticaret yapılması sırasında uyulması gereken kurallar bütünü olarak ifade edilir. Bir belge olarak da tanımlanır. Bunu almadan bir karayolu taşıtıyla mal taşımak söz konusu değildir. Günümüzde 45 ülke tarafından kabul edilmiştir. Türkiye ise 1955 senesinde bunu kabul etmiştir. 

Lojistik Hukuku ve Taşıma Hukuku (Cmr Hukuku) Davaları Nelerdir?

Lojistik hukuku ve taşıma hukuku (Cmr Hukuku) çerçevesinde ortaya çıkan dava konuları şöyledir;

  • Taşıma senetleri, ticaretin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için mecburdur. Bundan dolayı ilgili evraklara dair ortaya çıkan bazı hukuki sorunlar, dava konusu olabilmektedir. Elbette uzman bir avukat ile bunun yargıya taşınması gerekmektedir.
  • Davaların arasında aynı zamanda CMR kaynaklı olan problemler de vardır. Bunların kabulü, eksiklik içermesi, geçerli olmaması ve daha değişik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu noktada avukatın desteğiyle olayı mahkeme önüne götürme hakkı her daim vardır.
  • Lojistik ve taşımacılık sırasında buna bağlı olarak sorunlar da görülebilir. Bunun birçok değişik örneği vardır. Böyle hallerde yine mahkeme devreye girmektedir.
  • Buna ek olarak malların taşınması esnasında, yine değişik gerekçelerden ötürü problemler olabilmektedir. Mahkeme önünde çözüm aranmaktadır.

Lojistik Hukuku Ve Taşıma Hukuku (Cmr Hukuku) Avukatlarının Danışmanlık Hizmetleri Nelerdir?

Lojistik hukuku ve taşıma hukuku (Cmr Hukuku) ile alakalı olarak salt mahkeme süreci söz konusu değildir. Çünkü yapılacak olan ticaret öncesinde bazı belge ve sözleşmelerin de hazırlanması gerekmektedir. Böyle durumlarda bilgi sahibi olan avukattan gerekli olan destek hemen alınabilir. Çünkü sözleşmelerin hem ülkemizde hem de yabancı ülkede geçerli olması, oranın kanunlarına da uygun bir biçimde yazıya dökülmesi gerekmektedir.

Lojistik Hukuku Ve Taşıma Hukuku (Cmr Hukuku) Davaları Hangi Mahkemelerde Görülür?

Lojistik hukuku ve taşıma hukuku (Cmr Hukuku) konulu davalarda yetkilendirilmiş olan mahkemelerin asliye ticaret mahkemesi olduğunu görmekteyiz. Bu noktada başvuru işlemleri şahsen ya da bir avukat aracılığıyla yapılabilir. Davanın açılabilmesi için dilekçenin eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekmektedir.

Lojistik Hukuku Ve Taşıma Hukuku (Cmr Hukuku) Davalarında Avukatın Rolü Nedir?

Bu tip davalarda avukatın olması, dava açan tarafa büyük bir avantaj getirir. Çünkü oldukça kompleks bir hukuk dalı olduğundan, çok sayıda hükme sahiptir. Bunların tümünü ancak avukat bilebilir. Konuya hakim olması, süreci olumlu bir şekilde sonlandırabilmektedir.

Hemen Ara