Mersin Bilişim Avukatı

Mersin’de Bilişim hukuku davaları için Mersin Bilişim avukatı ihtiyacınız varsa, doğru avukatla temsil edilmek sizin için çok önemlidir. Bilişim avukatları ile sizlere yardımcı olabilecek bir çok hukuk bürosu vardır. Mersin Bilişim Avukatları, sizinle birlikte çalışarak davanızı en iyi şekilde sonuçlandırmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Mersin’de yaşayan ve Bilişim hukuku alanında nasıl bulacağınıza ilişkin detaylı bilgilendirmelerde bulunacağız. Mersin Bilişim avukatı arayanlar için hazırladığımız bu sayfada, Bilişim hukukunun tüm alanlarında profesyonel hizmet sunan avukatlarla ve hizmetleriyle tanışabilirsiniz.

Mersin Bilişim Avukatı - Palmahukuk

Mersin Bilişim Avukatı İletişim Bilgileri

Mersin Bilişim Avukatı :Palma Hukuk Bürosu
Telefon :+90 (535) 331 65 85
Adres :İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:137 Akdeniz/Mersin
Mail : palmahukuk@hotmail.com

Bilişim olarak bilinen kavram, her türlü bilginin elektronik cihazlar sayesinde aktarılması anlamına gelmektedir. Son derece geniş bir kapsama sahiptir. Sadece interneti değil aynı zamanda pos cihazı, tablet ve telefonu da ifade etmektedir. Bu ortam içinde gerçekleştirilen suçların artması, bilişim hukukunun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bilişim avukatı Mersin kentinde, konuya dair davalara bakmakta ve süreci yürütmektedir.

Bilişim Sistemine Girme Suçu Nedir?

Bilişim avukatı Mersin sınırları içinde şu tip durumlar olduğu zaman olayı mahkemeye taşıyarak, müvekkilinin haklarını savunur. Artık birçok kişi; Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya hesaplarını kullanıyor. Bunun yanı sıra elektronik posta adresi de yaygın bir şekilde tercih edilmekte. Bunlara izinsiz bir şekilde girmek, ilgili hesapların şifrelerini kırmaya çalışmak TCK 243.maddeye göre bir suç olarak tanımlanmıştır. Böyle durumlarda avukat yardımıyla olay mahkemeye taşınabilir. Cezalar ise 6 ay ile 3 sene arasında değişmektedir.

Sistemi Engelleme, Erişilmez Kılma, Verileri Değiştirme Ya da Yok Etme Suçu Nedir?

Bilişim avukatı Mersin kentinde, sistemi engelleme ve benzeri durumların ortaya çıktığı davalara da bakmaktadır. Sistemin bir kişi tarafından engellenmesi ya da bilerek bozulması gibi durumlarda en az 1 en fazla 5 yıllık bir ceza söz konusudur. Verilerin bozulması, erişilmez kılınması, yok edilmesi ya da değiştirilmesi durumlarında ise 6 ay ile 3 sene arasında değişen cezalar söz konusudur. 

Kamu Kurumu, Kredi Kurumu ve Banka Bilişim Sistemi Suçları Nelerdir?

Mersin sınırları çerçevesinde ayrıca banka bilişim ve kredi ile kamu kurumu suçlarına da bakmaktadır. Bu noktada 244 maddede açık bir biçimde suç ve cezalar belirtilmiştir. Eğer bilgilerin değiştirilmesi, bozulması ya da yok edilmesi gibi bir durum söz konusu olursa 9 aydan başlayan ve 4.5 seneye kadar uzanan bir ceza uygulanır. Şüpheli kişi, bilişim sistemi içindeki parayı ya da parasal değeri olan varlığı elde etmek adına bir faaliyette bulunuyorsa, bunun karşılığı nitelikli suç olarak tanımlanmıştır. Buna göre cezalar düzenlenir.

Kredi ve Banka Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu Nedir?

Günümüzde en çok karşılaşılan suçların başında banka ya da kredi kartlarının kötüye kullanılması gelmektedir. Bir kişiye ait olan kartın ele geçirilmesi, kartın sahibine sorulmadan kullanılması ya da başka kişinin bunu kullanmasına aracılık etmesi bir suç olarak tanımlanmıştır. Böyle bir durumda en az 3 senelik bir ceza gündeme gelebilmektedir. Duruma göre bunun 6 seneye kadar çıktığını görmekteyiz. Eğer sahte bir kart üretimi gerçekleştirilirse alt ceza sınırı yine 3 yıl olmakla beraber 7 seneye kadar çıkabilmekte. Bunun yanı sıra 10 bin günlük bir adli para cezası da uygulanmaktadır. Sahte kart ürettikten sonra bunu kendisine maddi çıkar sağlamak adına kullananlara ise 4 ile 8 sene arasında değişen sürelerde ceza verilmektedir.

Bilişim Suçlarının Tespiti Nasıl Yapılır?

Bilişim avukatı Mersin kentindeki mevcut davaları, bir dilekçe ile mahkemeye intikal ettirir. Bunun sonrasında suçun tespit edilmesi gerekmektedir. Genellikle Microsoft olarak bilinen şirketten resmi olarak bir yardım alınır. Böylelikle IP adresinin tespiti mümkün olacaktır. Gerekli görülen durumlarda ise kişinin bilgisayarlarına el konulabilmektedir. Daha farklı yöntemler de söz konusu olabilmektedir.

Bilişim Suçlarında Hangi Mahkeme Yetkilidir?

Bilişim avukatı Mersin şehrinde bu davayı, verdiğiniz vekalet sonrasında mahkemeye taşıyacaktır. Genellikle suçun niteliği ve ağırlığına göre değişiklik göstermektedir. Ancak iki farklı mahkemenin yetkili olduğunu görmekteyiz. Bunlardan birisi asli ceza iken diğeri ise ağır ceza mahkemeleridir. 

Hemen Ara