Niğde Ceza Avukatı Nasıl Bulunur?

Devlet, toplum  ve bireyin özgürlük ya da hak ihlallerine karşı T.C.K üzerinden hukuk sistemine dayalı incelemeler yapılmaktadır. Bu incelemeler, mahkeme sürecinde şüpheli, sanık ve mağdur üzerinden kanunlara göre analiz edilerek, toplumsal yaşamın refahı ve huzuru için ceza uygulaması yürütülmektedir. 

Niğde ceza avukatı bu kapsamda, müvekkilinin mahkeme sürecinde temsil ederek, hak ve adalet üzerine savunmalar geliştirecektir.

Türkiye Ceza Hukuku Sistemi

Ceza hukuku, ceza mahkemesi üzerinden yürütülmekte olan suçlu ve mağdur ile sürecin yürütülmesi aynı zamanda suçsuzun ortaya çıkartılması ile ilgili delillerle de yürütülmektedir. Ceza hukuku çerçevesinde, toplumun ya da bireyin huzurunu bozacak davranışlarda bulunmak suç olarak tanımlanmakta, T.C.K maddelerinde bulunan bütün kanunlar da bu soruşturma ve kovuşturma aşamalarına dahil olmaktadır.

Niğde ceza avukatı, şüpheli, sanık ve mağdur olabilecek olan müvekkilerine karşı sorumluluklarını yerine getirerek, ceza hukuk sistemi üzerindeki değişiklikler, yasaya ters düşen durumlar aynı zamanda kanunların mahkemede incelenesine dahil olarak kişinin hak ve özgürlük arayışına eşlik ederecektir.

Ceza Hukuku Suç Kavramı

Türkiye Ceza Hukuku üzerinden kişi ya da kişilerin suçlu sayılacağı ve yakalama, el koyma ya da tutuklanma emirlerinin alınacağı durumlar kanun maddelerine göre analiz edildikten sonra gerçekleşmektedir.

Kanunlara göre kişi veya kişilerin kasten insan öldürme, hırsızlık, gasp, bilişim sistemleriyle nitelikli dolandırıcılık ya da iyi niyetin kötüye kullanılması durumlarına karşı suçlu olarak dava sürecine tabi tutulmaktadır.

Kişi, toplum ve devletin refahını bozacak hareketler yapmak, kanunlar üzerinden suç sayılacağı gibi casusluk, devlete karşı örgütlenme aynı zamanda devlet sistemlerine giriş yaparak veri toplama da hapis cezası ya da adli para cezası olarak sonuçlanacak mahkeme kararları olabilmektedir. Niğde ceza avukatı bu süreçte müvekkiline suçlu ya da mağdur olmak üzere detaylı bilgi aktarımından da sorumludur.

Ceza Avukatının Görevi Nedir?

Türkiye kanunları ve hukuk sistemi üzerinden eğitim alarak avukatlık mesleğine atanmış olan ceza avukatı, uzmanlaştığı alana göre müvekkilini seçme hakkına sahiptir. Türkiye’de branşlaşma henüz yasal olarak bulunmasa da, avukatlık mesleğini yapmakta olan kişiler kendi uzmanlık alanlarını müvekkilleriyle paylaşarak, ceza avukatı niteliği taşıyabilmektedir.

Niğde ceza avukatı, dava öncesi ve sürecinde müvekkilin bulunduğu dava alanına göre incelemeler yapmakta, dava dosyası hazırlamakta ve aynı zamanda mahkeme sürecinde müvekkilini savunmakla sorumlu tutulmaktadır. Bununla birlikte delil toplama ve verileri inceleme hakkına da sahip olan avukatlar, kanunlara göre müvekkilin haklarına sahip çıkacaktır.

Ceza Avukatı Neden Önemlidir?

Türkiye’de bazı dava süreçlerinde avukat tutma zorunluluğu bulunmamaktadır. Müvekkil kendi isteği doğrultusunda avukata danışabilir veya avukatla birlikte dava sürecinin başlamasını sağlayabilir. Ancak ceza avukatı, T.C.K üzerindeki maddeleri, mahkeme süresince gerekli olan evrakları bununla birlikte delil veya verileri incelemekle sorumludur.

Bu sorumluluk sayesinde suçsuzluğun ispatı, mahkeme kararının ertelenmesi aynı zamanda suçlunun infazı da gerçekleşebilir. Kanunlara göre gerekli işlemlerin yapılması, mahkemede müvekkilin savunularak, gerçeklerin ortaya çıkartılması da bu evrede önemlidir. 

Niğde ceza avukatı, bu kapsamda müvekkilini en iyi şekilde temsil ederek, sürecin hızlı ve en iyi şekilde ilerlemesi, mahkemede yanlış kararlar verilmeden müvekkilin haklarına dönük işlemler yapılması sağlanacaktır.

Ceza Avukatının Baktığı Davalar Nelerdir?

Niğde ceza avukatı, T.C.K üzerinden yürütülmekte olan bütün davalara bakabilmektedir. Ancak uzmanlaştığı ceza hukuku alanında, taksirli insan öldürme, kişi veya kurumların huzurunu bozacak, tehdit, şantaj veya şiddet girişiminde bulunma, güvenin kötüye kullanılması, evrakta sahtecilik ve gümrükte kaçakçılık davalarına da bakabilmektedir.

Bunlarla birlikte insan yaralama, kavgaya karışma, aile içi şiddet, devlete karşı örgütlenme ve devlete zarar verici girişimlerde bulunma davalarına da bakarak, mahkeme sürecinde kanunlara göre hak ve özgürlük zeminine dayalı çalışmalar gerçekleştirmektedir. Suç kavramı üzerinden kişi veya kurumların sanık, şüpheli ya da mağdur olduğu bütün davalara bakabilmekte, bu davalar üzerinden delil toplama yetkisi bulunmaktadır.

Ceza Avukatı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Niğde ceza avukatı başvuru işlemleri için hukuk ve danışmanlık bürosu üzerinden dava ile ilgili bilgi vererek gerekli olan avukata yönlendirilebilirsiniz. Avukat tutmak Türkiye’de her vatandaşın en doğal haklarından biri olup, sanık, şüpheli ya da mağdurun da yararlanabileceği bir hukuk alanıdır.

Bu hukuk alanında müvekkilin en iyi şekilde temsil edilerek, kişinin hak ve özgürlük arayışının, ihlallerinin ve nedenlerinin de incelenerek buna göre bir yaptırım uygulanması sağlanmaktadır. Her dava süreci farklı olup, kişi veya kişilerin toplu bir şekilde mahkemede savunulması da mümkündür.

Hukuk Ve Danışmanlık Bürosu

Ceza hukuku çerçevesinde Türkiye’deki adaletin kanunlar üzerinden sağlanması ve kişinin özgürlüğüne kavuşması için nitelikli alanında uzmanlaşmış avukatlarla çalışılmaktadır. Türkiye’nin dört bir yanında geniş bir kadroya sahip olan türk hukuk büroları ceza hukuku ve diğer hukuk dallarına yönelik bütün mahkeme sürecine dahil olarak, müvekkilin haklarına dönük uygulamalarda yanında olmaya özen göstermektedir. Özgür ve adaletli bir süreç için daima kanunların izinde çalışmakta olan avukatlarla birlikte yol alınmaktadır.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size Yardımcı Olabilir Miyiz?
Hemen Ara