Mersin İş Kazası Avukatı

Mersin’de İş Kazası hukuku davaları için Mersin İş Kazası avukatı ihtiyacınız varsa, doğru avukatla temsil edilmek sizin için çok önemlidir. Mersin’de faaliyet gösteren deneyimli ve başarılı İş Kazası avukatları ile sizlere yardımcı oluyor. Mersin İş Kazası Avukatları, sizinle birlikte çalışarak davanızı en iyi şekilde sonuçlandırmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Mersin’de yaşayan ve İş Kazası hukuku alanında hukuki yardıma ihtiyaç duyan kişiler için doğru makaledesiniz. Mersin İş Kazası avukatı arayanlar için hazırladığımız bu sayfada, İş Kazası hukukunun tüm alanlarında profesyonel hizmet sunan avukatlarla ve hizmetlerle tanışabilirsiniz.

Mersin İş Kazası Avukatı - Palmahukuk

Mersin İş Kazası Avukatı İletişim Bilgileri

Mersin İş Kazası Avukatı :Palma Hukuk Bürosu
Telefon :+90 (535) 331 65 85
Adres :İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin
Mail :av.tuncsuditol@hotmail.com

Alınan tüm önlemlere rağmen halen iş kazalarının gerçekleşmesi, birçok farklı olumsuz sonucu da beraberinde getirmektedir. Yaralanma, sakat kalma ve ölüm gibi oldukça tatsız durumların ortaya çıkması, mağdur olan kişiye birtakım haklar tanımıştır. Bu çerçevede tazminat davası açılabilir. İş kazası avukatları Mersin içinde gerekli hizmeti vererek, dava sürecini çok yakında takip edebilmektedir.

İş Kazası Kabul Edilen Haller Nelerdir?

İş kazası avukatları Mersin ve civarında bu tip davalara bakmadan önce ortaya çıkan durumun iş kazası olup olmadığını kontrol ederler. Bu noktada şunları bilmek gerekiyor;

  • İşverenin, çalışan bir işçisini bir yere araçla göndermesi sonrasında ortaya çıkan trafik kazasının, bu kategori içinde bulunduğunu söylemek lazım.
  • Çocuğunu emziren bir kadının bu süreç içinde başına gelen her türlü kaza iş kazasıdır.
  • İş nedeniyle yaşanan bütün kazaların da bu kategoride değerlendirildiğini söylemek lazım.
  • İşverenin talimatıyla işçinin, kendi görev alanı dışında bir yere yollanması ve burada maruz kaldığı her türlü fiil iş kazasıdır.
  • İşçinin, çalıştığı yerde ruhsal olarak zarar görmesi, bunun bedensel olarak gerçekleşmesi iş kazası olarak kabul edilmektedir.

İş Kazası Sonrasında Manevi Tazminat Davası Nedir?

İş kazası avukatları Mersin içinde yaşanan olayın sonrasında, talep sonrasında manevi tazminat açabilmektedir. Eğer kazada kişi öldüyse ya da çok ağır bir biçimde yaralandıysa, bundan dolayı geride kalan aile bireyleri ıstırap, elem ve acı çektiğinden dolayı manevi tazminat sürecini başlatabilirler. Merak edilen husus ise bunun miktarıdır. Kanunlarımıza göre buna dair açık bir biçimde yöntem belirtilmemiştir. Bu yüzden hakimin yetkisi öne çıkar. Bir miktarı belirler. İşyeri bunu ödemekle yükümlüdür.

İş Kazası Sonrasında Maddi Tazminat Ne Anlama Geliyor?

İş kazası avukatları Mersin kentindeki dava sürecinde sadece manevi değil, aynı zamanda maddi tazminat da talep edebilmektedir. Buna dair şunları söylemek lazım;
Kişi kaza sonrasında çalışabilecek durumda değilse, böyle hallerde zararın tazmini istenebilir. Bunun için her gün olmak üzere o kişiye iş göremezlik adıyla bir para verilmektedir.
Tedavi giderlerinin istenmesi de söz konusu olabilmektedir.
Eğer ortada bir sakat kalma durumu varsa, böyle hallerde yapılacak olan şey ise davayı hemen açmaktır. Ortaya çıkan zarar yüzde 10’un üstündeyse, ödemeyi SGK yapar. Ancak altında olduğu vakit işyerine dava açılmalıdır.

İş Kazaları Davalarında Yetkili Mahkeme Hangisi?

İş kazası avukatları Mersin kentindeki davaları mahkemeye taşırken, iş mahkemesine gitmek zorundadır. 7036 sayılı kanunla bunların varlığı belirlenmiştir. Bu mahkemelerin her türlü manevi ya da maddi tazminat davalarına baktığını söylemek lazım. Bu tip durumlarda zaman aşımı süresinin de bilinmesi gerekiyor. Bu, 10 sene olarak kanun içinde açık olarak ifade edilmiştir. 

İş Kazası Tespiti Davası Nedir?

İş kazasının gerçekleşmesinden sonra bu durumun en kısa süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu olarak bilinen resmi departmana bildirilmesi gerekmektedir. Eğer böyle bir işlem yapılmazsa, mağdur olan kişi avukat aracılığıyla bir dava açar. Buna iş kazası tespiti adı verilir. Bu noktada müfettişler görevlendirilir. 

İş Kazası Davalarında Avukatın Rolü Nedir?

İş kazası avukatı Mersin ve civarındaki her türlü davanın kabulünü sağlamaktadır. Buna göre dava dosyasının ve dilekçenin hazırlanmasından önce, tüm detayların ayrıntılı bir biçimde avukata anlatılması gerekmektedir. Bunun sonrasında maddi ya da manevi tazminat talepleri gündeme gelmelidir. Ardından dilekçe yazılır ve kent içindeki ilgili mahkemeye gidilerek bizzat başvuru işlemleri yapılır.

Open chat
Merhaba 👋
Size Yardımcı Olabilir Miyiz?
Hemen Ara