Mersin İş Hukuku Avukatı

Mersin’de İş hukuku davaları için Mersin İş avukatı ihtiyacınız varsa, doğru avukatla temsil edilmek sizin için çok önemlidir. Mersin’de faaliyet gösteren deneyimli ve başarılı İşçi avukatları ile sizlere yardımcı oluyor. Mersin İş Avukatları, sizinle birlikte çalışarak davanızı en iyi şekilde sonuçlandırmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Mersin’de yaşayan ve İş hukuku alanında hukuki yardıma ihtiyaç duyan kişiler için doğru makaledesiniz. Mersin İş ve işçi avukatı arayanlar için hazırladığımız bu sayfada, İş hukukunun tüm alanlarında profesyonel hizmet sunan avukatlarla ve hizmetlerle tanışabilirsiniz.

Mersin İş Hukuku Avukatı - Palmahukuk

Mersin İş Hukuku Avukatı İletişim Bilgileri

✅ Mersin İş Hukuku Avukatı :Palma Hukuk Bürosu
Telefon :+90 (535) 331 65 85
Adres :İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin
Mail :av.tuncsuditol@hotmail.com

İş hukuku, hem işverenin hem de orada çalışan işçinin sahip olduğu hakları açık bir biçimde düzenlemiştir. Buradan hareketle ortaya çıkabilecek olan her türlü itilafın çözümü, mevcut hükümlere göre olmaktadır. İş hukuku avukatı Mersin kentinde, bu kategori içine dahil olmuş olan davalara bakar ve hizmet verir. Bu kanuna 4857 sayılı yasa adı verilmektedir.

İş Hukuku Uyarınca İş Kazalarında Süreç Nasıldır?

İş hukuku avukatı Mersin kentinde, yaşanmış olan her türlü iş kazası davasına bakmaktadır. Buna göre sürecin şöyle olduğunu hemen ifade etmek lazım;

 • İş hukuku uyarında, bir işçinin çalışmış olduğu yerde bedensel ya da ruhsal olarak zarar görmesi, işverenin bilgisi dahilinde başka bir mekanda görevlendirilirken kazayla karşı karşıya kalması ve benzeri hallerde tazminat alma hakkı vardır.
 • Ölüm, yaralanma, sakat kalma gibi sonuçların sonrasında gerekli başvurular iş mahkemesi üzerinden yapılır.
 • Bunun ardından maddi tazminat veya duruma göre manevi tazminatın alınabilmesi gündeme gelir.
 • Bu tip bir dava hem mağdur olmuş kişi hem de onun ailesi tarafından açılır.
 • Yaşanan kazanın, mutlaka yasada belirtilmiş olan hallerden birisine dahil olması gerekmektedir.
 • Durumdan SGK’nın haberdar edilmesi en temel şartlardan birisidir.

İş Hukukuna Göre Hangi Davalar Açılabilir?


İş hukuku avukatı Mersin ve civarında birçok farklı davaya bakabilmektedir. Ayrıca danışmanlık hizmeti de vermektedir. Bunları şöyle ifade etmek gerekiyor;

 • Lokavt durdurulması ve buna dair dava söz konusu olabilir.
 • İş kolunun ne olduğunun tespit edilmesi, bir başka dava konusudur.
 • Eksik işçilik davası olarak bilinen bir süreç mevcuttur.
 • İş yerinde kişiye uygulanan baskı, yıldırma ve mobing durumlarında durumun mahkeme önüne taşınması hakkı tanınmıştır.
 • Hafta tatiline dair ifade edilmiş olan ücretin alınmasına dair dava, işe iadeye yönelik dava, hakem reddinin davası, milli ya da dini bayramlarda çalışıldığı halde mesai ücretinin alınması gibi farklı konular, avukatın bakmış olduğu davalar içinde yer alır.
 • Tüm bunlara ek olarak herhangi bir işyerinin sözleşmesinin hazırlanması konusunda da gerekli olan tüm destek ve hizmetler verilebilmektedir.

İş Hukuku Davalarında Yetkili Mahkeme Hangisidir?

İş hukuku avukatı Mersin içinde, konunun hangi davada görüleceğini çok iyi bilmektedir. Çünkü bu tip hallerde yetkilendirilmiş olan mahkeme iş mahkemeleridir. Her kentte yer alır. Başvuru işlemlerinin bir dilekçe üzerinden, ayrıntılı bir biçimde yapılması çok önemlidir. Böylelikle herhangi bir olumsuzluk ortaya çıkmaz.

İş Hukuku Davalarında Tazminat Davaları Nedir?

İş hukuku davalarında yukarıda bahsetmiş olduğumuz kaza sonrasındaki tazminatlara ek olarak daha farklı tazminat türleri de söz konusudur. Bunlardan birisi kıdem tazminatı ismiyle karşımıza çıkıyor. Bunu hak etmesine rağmen, işverenin olumsuz tutumundan dolayı alamayan kişiler, mahkeme sürecini başlatabilme hakkına sahiptir. İhbar tazminatı ise bir başka süreçtir. 

İş Hukuku Alanında Dava Nasıl Açılır?

İş hukuku avukatı Mersin içinde davayı açabilmek için ilk olarak sizle bir görüşme yapar. Bunun ardından konuya hakim olur. Tüm parametreler değerlendirilir. Bunlar dilekçe içerisinde belirtilir. Sonrasında mahkeme süreci start alır.

İş Hukuku Davalarında Avukatın Rolü Nedir?

İş hukuku avukatı Mersin ve ilçelerinde size destek verecektir. Yasalarımıza göre avukat tutma zorunluluğu olmasa da, bunun dava açan kişi için bir handikap olduğunu hemen ifade etmek gerekiyor. Çünkü iş hukuku detaylı, kapsamlı, kuralların ve hükümlerin çok fazla olduğu bir alt daldır. Buna hakim avukat, size her anlamda avantaj getirecektir.

İletişim Formu

Aşağıdaki formu kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde ilgili departmanımız sizi yanıtlayacaktır.

Open chat
Merhaba 👋
Size Yardımcı Olabilir Miyiz?
Hemen Ara