Mersin Ceza Avukatı

Mersin’de ceza hukuku davaları için Mersin ceza avukatı ihtiyacınız varsa, doğru avukatla temsil edilmek sizin için çok önemlidir. Mersin’de faaliyet gösteren deneyimli ve başarılı ceza avukatları ile sizlere yardımcı olabilir. Mersin Ceza Avukatları, sizinle birlikte çalışarak davanızı en iyi şekilde sonuçlandırmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Mersin’de yaşayan ve ceza hukuku alanında hukuki yardıma ihtiyaç duyan kişiler için doğru makaledesiniz. Mersin ceza avukatı arayanlar için hazırladığımız bu sayfada, ceza hukukunun tüm alanlarında profesyonel hizmet sunan avukatlarla ve hizmetlerla tanışabilirsiniz.

Mersin Ceza Avukatı İletişim Bilgileri

Mersin Ceza Avukatı :Palma Hukuk Bürosu
Telefon :+90 (535) 331 65 85
Adres :İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin
Mail :av.tuncsuditol@hotmail.com

Sosyal yaşamı düzenleyen kurallar içinde yer alan hukuk, birçok farklı parametre ve alt daldan oluşur. Bunlardan birisi de ceza olarak tanımlanmıştır. Ceza avukatı Mersin kentinde davalara bakar. Kişilerin uğramış olduğu her türlü haksızlığa ek olarak onların hatalı bir biçimde meydana getirdiği fiiller, mevcut hukuk dalının doğmasını sağlamıştır. 

Ceza Avukatının Rolü Nedir?


Ceza avukatı Mersin şehrinde, ortaya çıkan davalarda çok büyük bir öneme sahiptir. Hem kovuşturma hem de soruşturma aşamasında mühim bir rol üstlenir. Herhangi bir suçtan dolayı mağdur olan kişinin yapacağı ilk şey bir ceza avukatı bulmaktır. Çünkü duruma göre bir yol haritası ortaya çıkar. Bu durum kesinlikle, mahkemenin vereceği kararı da etkileyecektir. Çünkü deliller, talep edilen şey, iddialar, itiraz edilen şeyler ve savunmanın, uygun bir biçimde yapılması gerekmektedir.

Ceza Avukatı Hangi Davalara Bakar?


Ceza avukatı Mersin kentinde şu tip davalara bakmaktadır;

  • Ceza avukatının bakmış olduğu davaların çok geniş bir skalada olduğunu hemen ifade etmek lazım. Çünkü kanunlara aykırı olan her fiil aynı zamanda ceza gerektirmektedir.
  • Bunlarda birisi dolandırıcılık suçudur.
  • Taksirli bir şekilde adam yaralama da ceza avukatının bakmış olduğu davalar içinde yer alır.
  • Gümrüklerde ortaya çıkan kaçakçılık suçunu da hemen eklemek gerekiyor.
  • Buna ek olarak evrakta yapılan sahtecilik suçu bu kapsamda, ceza avukatının açacağı dava ile mahkeme önüne taşınır.
  • Kişilerin sükununu bozma ya da huzurunu kaçırma davaları mevcuttur.
  • Güvenin kötüye kullanılması temalı davaların, ceza avukatının ilgi alanında olduğunu hemen ifade etmek gerekiyor.

Bir ceza avukatı adından da anlaşılabileceği gibi Ceza Mahkemelerinde görülen bütün davalara bakar. Genellikle adam öldürme, gasp, yaralama ve çete kurma başlıklar altında toparlanan bu davalar günümüzde Ceza Mahkemelerinde yaygın olarak karşılaşılan türdedir. 

Mersin ceza avukatı da hem sanık hem şüpheli hem de mağdur kişileri mahkeme içerisinde en iyi şekilde temsil ederek beraat kararının çıkmasını sağlar. Eğer söz konusu davada zarar gören kişi kendisi ise suçlu olan tarafın gerekli cezayı alması için bütün çalışmaları yürütür. Böylelikle yaptıkları şeylerin adalet karşısında cezasını bulabilmesi için gerekli tanıkların, delillerin ve varsa suçun işlendiğini ispat edebilecek her türlü argümanı mahkemeye sunar.

Ceza Avukatı Yetki ve Sorumlulukları Nasıldır?

Ceza avukatı Mersin şehrinde görev yaparken, söz konusu dava ile alakalı olarak hem bazı yetkilere hem de sorumluluklara sahiptir. Bu noktada başvuru sonrasında şüphelinin durumunu çok daha yakından öğrenebilmek adına tüm belge, doküman, evrakları inceleyebilme hakkına sahiptir. Bunun kanunlarda açık bir yeri vardır. Hem avukatlık kanunu hem de CMK ona bu yetkiyi tanımıştır. Böylelikle hem sürecin nasıl yönetileceğini belirler hem de kişinin dava dosyasını kabul etme etmeme konusunda kararını verir.
Bir kişi suç şüphesi altında bulunuyorsa, onun gözaltına alınabilmesi gibi bir durum söz konusudur. Böyle hallerde kişinin merak ettiği husus ise avukatıyla görüşüp görüşemeyeceğidir. Bu tip bir hakkın olduğunu hemen ifade etmek lazım. Şüphelinin hukuki anlamda bir yardım ya da destek almasının önü kesilemez. Buna ek olarak bir kısıtlama getirilmesi de söz konusu değildir. Ayrıca avukat ve şüpheli şahıs, hiç kimsenin duymayacağı bir yerde görüşebilme hakkına sahiptir. 

Ceza Avukatı Delil Toplayabilir mi?

Ceza avukatı Mersin içinde gerçekleşen bir davaya dair delil toplama hakkına sahiptir. Çünkü savunmasını bunun üzerinden kurgulayacaktır. Bu yetkiyi ona avukatlık kanunu içinde yer alan ikinci madde vermiştir. Avukatın talep etmesi durumunda her türlü sigorta şirketi, noter, banka, vakıf, kamu iktisadi teşebbüsleri, kamu kurumları hem belge hem de bilgi vermek zorundadır.

Ceza Avukatı Gerekli midir?

En çok merak edilen hususların başında, herhangi bir dava sırasında ceza avukatının tutulup tutulmamasının zorunluluğu gündeme getirilmektedir. Bu noktada aslında gereklilik hali söz konusu değildir. Ancak ceza davalarında ortaya bir kişinin hürriyetini kısıtlayabilecek kararlar verilebilmektedir. Böyle bir ihtimal olduğunda sürecin bir avukat eşliğinde yürütülmesi her zaman daha iyi bir seçim demektir. Ceza avukatı Mersin ve civarında davalarınıza bakabilmektedir. Mahkeme öncesinde onunla görüşerek, vekalet vermeniz tavsiye edilen bir durumdur.

Neredeyse her dönemde olduğu gibi günümüzde de suç var olmaya devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde işlenmiş olan birçok suç da Ceza Mahkemelerinde görülür. Mahkemede etkin bir şekilde temsil edilebilmek için Mersin ceza avukatı sizlerin yanında olup haklı olduğunuz davalarında beraat kararının çıkmasına katkıda bulunur.

Ceza Avukatı Nedir?

Mersin ceza avukatı adından da anlaşılacağı üzere Ceza Mahkemelerinde görülen davalar konusunda uzman olup gerekli olan tecrübeye sahip kişilerdir. Özellikle hırsızlık, adam öldürme, yaralama, gasp, tehdit ve kapkaç gibi davalar ile ilgilenen ceza avukatları temsil ettikleri kişinin suçsuz veya zarar gören olduğunu ispatlayabilmek için çalışmalar yürütür.

Ceza Avukatının Görevleri Nelerdir?

Anlaşmak istediğiniz Mersin ceza avukatı eğer sizi sanık sandalyesinde temsil edecekse öncelikle suç işlemediğinizi ispat edebilmek için gerekli olan bütün delilleri toparlayacaktır. Bu süreç içerisinde avukat ile etkili bir iletişim kurmak ve olayı bütün şeffaflığıyla anlatmak büyük önem taşıyıp doğrunun bulunmasına katkıda bulunacaktır.

Olayı anladıktan sonra bir suç unsuru taşıyıp taşımadığını tespit eden bu avukat mahkemede sizi etkin bir şekilde temsil edebilmek için gerekli olan çalışmaları yürütecektir. Eğer mağdur konumunda bir ceza avukatına başvuruyorsanız da zarar gördüğünüzü mahkemede ispat edebilmek için gerekli olan bütün delilleri ve tanıkları sizin yerinize organize edecektir. Bunun yanına mahkemede sizi etkin bir şekilde temsil edip doğrunun ortaya çıkabilmesi için elinden gelen bütün çabayı gösterecektir.

Mahkemede Ceza Avukatı Bulundurmak Zorunlu mu?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti içerisinde görülen hiçbir davada avukat bulundurma zorunluluğu olmayıp dileyen herkes kendisini temsil edebilir. Söz konusu olan şey Ceza Mahkemelerinde görülen bir dava ise ve yeteri kadar tecrübeniz bulunuyorsa uzmanlar bir avukatla anlaşmanıza gerek olmadığını söyler.

Ancak mahkeme ilk defa çıkıyorsanız ve özellikle hiçbir bilginiz yoksa beklenmedik durumlarla karşılaşmamak için sizi temsil edebilecek bir Mersin ceza avukatı ile anlaşmanızı fayda vardır. Anlaşma gerçekleştireceğiniz bu avukat  size hem mahkeme öncesinde gerekli bilgilendirmeyi yapıp hem de mahkeme esnasında etkin bir şekilde savunmanızı yaparak beklediğiniz sunucu almanıza katkıda bulunur.

Bir Ceza Avukatı ile Anlaşmanın Faydaları Nelerdir?

Mahkemede ceza avukatı bulundurmanın size sağlayabileceği birçok avantaj bulunur. Bunlardan ilki kesinlikle karşı tarafın da avukat ile gelmesi durumunda zayıf duruma düşmemeniz olacaktır. Bildiğiniz gibi avukatlar müvekkillerine savunabilmek için etkili bir şekilde sizin üstünüze gelecektir. Böyle durumlarda yanınızda bir avukat bulundurmak doğru cevapları verme ve bu haksız üstelemeleri geri çevirmenize olanak tanır.

Diğer yandan ceza avukatı ile anlaşmak mahkeme süresi boyunca doğru stratejileri belirleme fırsatını size verecektir. Bu da hatalı bir hamle yapmamanız ve özellikle haklı olduğunuz bir durumda sadece öfkenize yenik düşüp suçlu gibi görünmenizin önüne geçecektir. Ceza avukatının size sağlayabileceği son fayda ise kendinizi mahkemede doğru bir şekilde ifade edebilmek olacaktır.

İletişim Formu

Aşağıdaki formu kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde ilgili departmanımız sizi yanıtlayacaktır.

Open chat
Merhaba 👋
Size Yardımcı Olabilir Miyiz?
Hemen Ara