info@palmahukuk.com
+90(324) 336 30 13

Sigorta Avukatı Mersin

Anasayfa / Çalışma Alanlarımız / Sigorta Avukatı Mersin

Sigorta Avukatı Mersin

Sigorta Avukatı Mersin

Her insan, dünyaya geldiği ilk günden beri birtakım tehlike ve tehditlerle karşı karşıya gelebilmektedir. Hırsızlık, deprem, trafik kazası, yangı ve benzeri durumlar yaşanabilir. Bundan dolayı sigorta olarak bilinen bir sistem ve kurum oluşturulmuştur. Ortaya çıkacak her türlü maddi ve manevi tazminatın giderilmesini sağlayan sigortacılık, yasalarımızda açık bir şekilde belirtilmiştir. Sigorta avukatı Mersin içinde tarafların anlaşmazlıklarından doğan sorunlar konusunda hukuki süreci takip edebilmektedir. Bunun için 5684 sayılı kanun ile 6102 Türk Ticaret Kanunu baz alınmaktadır.

Sigorta Sözleşmesi Nedir?

Sigorta sözleşmeleri olarak bilinen anlaşmalar; bir prim ödeyerek olası zararların tazmin edilmesinin ayrıntılarını içeren sözleşmeler olarak tanımlanabilir. Bu noktada sigortacı; prim alarak riski üstlenme görevini yerine getirir. Ruhsatı bulunan bir şirkettir. Sigortalı olan ise hayatını, sağlık giderlerini teminat ile bir nevi güvence altına almıştır. Sigorta ettiren kişi ise sözleşmeyi gerçekleştirendir. Her ne kadar üç taraf olsa da, genellikle sigortalı ile sigorta ettirenler aynıdır. Bunların arasındaki itilaf, uyuşmazlık, anlaşmazlık, sigorta avukatı Mersin kentinde bulunan uzmanla çözülebilmektedir.

Sigorta Türleri Ne Anlama Geliyor?

Sigorta türleri şöyle ifade edilmiştir;

  • Sorumluluk sigortası, Türk Ticaret Kanunu içerisinde belirlenmiş olan hükümlere göre yapılır. Üçüncü olarak bilinen şahıslara verilecek zarar sonrasında ortaya çıkan tazminata dair taleplerden oluşmaktadır. Bunu sigorta şirketi karşılar.
  • Can sigortaları oldukça yaygındır. Temelinde insan vardır. Feri kaza sigortası, maluliyet sigortası, hayat sigortası, ölüm hali sigortası gibi türleri bulunur.
  • Tazminat ve zarar sigortaları ise ortaya çıkan ve yaşanan bir riziko sonrasında bunun tazmin edilmesi esasına dayanmaktadır.
  • Sigorta avukatı Mersin kentinde, bu üç tür sigortaya yönelik davalara bakabilmektedir.

Sigorta Dava Türleri Nasıldır?

  • Mal tazminatları ile alakalı olan konular, sigorta davalarının asıl konularından birisidir.
  • Ferdi olarak tanımlanmış kazaları unutmamak gerekiyor.
  • Tıbbi malpaktris de bunlardan birisidir.
  • Yangın, deniz, havacılık ve kasko sigortalarında uyuşmazlık ya da anlaşmazlık ortaya çıkarsa, yine bu durumun mahkemeye taşınması söz konusu olabilmektedir.
  • Buna ek olarak maluliyet sigortaları, trafik kazalarına dair istenen tazminatlar, hayat sigortaları, bu anlamda her türü tazminat ve alacak davaları mahkemeye taşınabilir.
  • Sigorta avukatı Mersin kentinde, mevcut davalara dair vekalet aldıktan sonra dilekçe ile başvuru işlemini yerine getirmektedir.

Sigorta Davalarında Yetkili Mahkeme Hangisi?

En çok merak edilen konuların başında sigorta davalarının hangi mahkemeye taşınacağı gelmektedir. Örneğin bir trafik kazası sonrasında sigorta sözleşmesinden kaynaklı bir sorun ortaya çıkarsa, davanın sigorta şirketine asılması gerekmektedir. Böyle hallerde asliye ticaret mahkemesine gidilmesi şarttır. Ancak karşı tarafa yani araç sürücüsüne bir dava açılacaksa asliye hukuk mahkemesi öne çıkar. Bundan dolayı duruma göre farklılıklar söz konusudur. Sigorta avukatı Mersin kenti içinde gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra mevzuyu yargı önüne taşır.

Sigorta Avukatının Diğer Hizmetleri Nelerdir?

Sigorta avukatı tüm yukarıda saymış olduğumuz konulara ek olarak daha farklı hizmetler de verebilmektedir. Bunların başında ise sözleşme hazırlama gelir. Özellikle müvekkil olarak tanımlanan şirketlerin bazı riskleri sigorta içine dahil edebilmesi için konuya dair ayrıntılı bir bilgi sahibi olması gerekmektedir. Sigorta avukatı Mersin ve civarında bu tip bir hizmet vermektedir. Poliçe ve risk tespitini oluşturulması çok uzun süren bir işlem değildir.

Sigorta Avukatı Ücretleri Nasıl?

Ücretler merak edilen bir başka konudur. Sigorta davalarında çok farklı süreçler yaşanabilir. Bazı davalar kısa sürerken bazıları daha uzun sürelidir. Bundan dolayı tek bir fiyat söz konusu değildir.

telefon ikonu
Bize Ulaşın
+90 (507) 503 07 79
mail ikonu
E-Posta Adresimiz
info@palmahukuk.com
adres ikonu
Adres
İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin