info@palmahukuk.com
+90(324) 336 30 13

Ceza Avukatı Mersin

Anasayfa / Çalışma Alanlarımız / Ceza Avukatı Mersin

Ceza Avukatı Mersin

Ceza Avukatı Mersin

Sosyal yaşamı düzenleyen kurallar içinde yer alan hukuk, birçok farklı parametre ve alt daldan oluşur. Bunlardan birisi de ceza olarak tanımlanmıştır. Ceza avukatı Mersin kentinde davalara bakar. Kişilerin uğramış olduğu her türlü haksızlığa ek olarak onların hatalı bir biçimde meydana getirdiği fiiller, mevcut hukuk dalının doğmasını sağlamıştır.

Ceza Avukatının Rolü Nedir?

Ceza avukatı Mersin şehrinde, ortaya çıkan davalarda çok büyük bir öneme sahiptir. Hem kovuşturma hem de soruşturma aşamasında mühim bir rol üstlenir. Herhangi bir suçtan dolayı mağdur olan kişinin yapacağı ilk şey bir ceza avukatı bulmaktır. Çünkü duruma göre bir yol haritası ortaya çıkar. Bu durum kesinlikle, mahkemenin vereceği kararı da etkileyecektir. Çünkü deliller, talep edilen şey, iddialar, itiraz edilen şeyler ve savunmanın, uygun bir biçimde yapılması gerekmektedir.

Ceza Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Ceza avukatı Mersin kentinde şu tip davalara bakmaktadır;

  • Ceza avukatının bakmış olduğu davaların çok geniş bir skalada olduğunu hemen ifade etmek lazım. Çünkü kanunlara aykırı olan her fiil aynı zamanda ceza gerektirmektedir.
  • Bunlarda birisi dolandırıcılık suçudur.
  • Taksirli bir şekilde adam yaralama da ceza avukatının bakmış olduğu davalar içinde yer alır.
  • Gümrüklerde ortaya çıkan kaçakçılık suçunu da hemen eklemek gerekiyor.
  • Buna ek olarak evrakta yapılan sahtecilik suçu bu kapsamda, ceza avukatının açacağı dava ile mahkeme önüne taşınır.
  • Kişilerin sükununu bozma ya da huzurunu kaçırma davaları mevcuttur.
  • Güvenin kötüye kullanılması temalı davaların, ceza avukatının ilgi alanında olduğunu hemen ifade etmek gerekiyor.

Ceza Avukatı Yetki ve Sorumlulukları Nasıldır?

Ceza avukatı Mersin şehrinde görev yaparken, söz konusu dava ile alakalı olarak hem bazı yetkilere hem de sorumluluklara sahiptir. Bu noktada başvuru sonrasında şüphelinin durumunu çok daha yakından öğrenebilmek adına tüm belge, doküman, evrakları inceleyebilme hakkına sahiptir. Bunun kanunlarda açık bir yeri vardır. Hem avukatlık kanunu hem de CMK ona bu yetkiyi tanımıştır. Böylelikle hem sürecin nasıl yönetileceğini belirler hem de kişinin dava dosyasını kabul etme etmeme konusunda kararını verir.

Bir kişi suç şüphesi altında bulunuyorsa, onun gözaltına alınabilmesi gibi bir durum söz konusudur. Böyle hallerde kişinin merak ettiği husus ise avukatıyla görüşüp görüşemeyeceğidir. Bu tip bir hakkın olduğunu hemen ifade etmek lazım. Şüphelinin hukuki anlamda bir yardım ya da destek almasının önü kesilemez. Buna ek olarak bir kısıtlama getirilmesi de söz konusu değildir. Ayrıca avukat ve şüpheli şahıs, hiç kimsenin duymayacağı bir yerde görüşebilme hakkına sahiptir.

Ceza Avukatı Delil Toplayabilir mi?

Ceza avukatı Mersin içinde gerçekleşen bir davaya dair delil toplama hakkına sahiptir. Çünkü savunmasını bunun üzerinden kurgulayacaktır. Bu yetkiyi ona avukatlık kanunu içinde yer alan ikinci madde vermiştir. Avukatın talep etmesi durumunda her türlü sigorta şirketi, noter, banka, vakıf, kamu iktisadi teşebbüsleri, kamu kurumları hem belge hem de bilgi vermek zorundadır.

Ceza Avukatı Gerekli midir?

En çok merak edilen hususların başında, herhangi bir dava sırasında ceza avukatının tutulup tutulmamasının zorunluluğu gündeme getirilmektedir. Bu noktada aslında gereklilik hali söz konusu değildir. Ancak ceza davalarında ortaya bir kişinin hürriyetini kısıtlayabilecek kararlar verilebilmektedir. Böyle bir ihtimal olduğunda sürecin bir avukat eşliğinde yürütülmesi her zaman daha iyi bir seçim demektir. Ceza avukatı Mersin ve civarında davalarınıza bakabilmektedir. Mahkeme öncesinde onunla görüşerek, vekalet vermeniz tavsiye edilen bir durumdur.

telefon ikonu
Bize Ulaşın
+90 (507) 503 07 79
mail ikonu
E-Posta Adresimiz
info@palmahukuk.com
adres ikonu
Adres
İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin