info@palmahukuk.com
+90(324) 336 30 13

2021 YILI MERSİN CEZA MAHKEMESİ AVUKAT ÜCRETLERİ NE KADAR OLDU?

Anasayfa / Çalışma Alanlarımız / 2021 YILI MERSİN CEZA MAHKEMESİ AVUKAT ÜCRETLERİ NE KADAR OLDU?

2021 YILI  MERSİN CEZA MAHKEMESİ AVUKAT ÜCRETLERİ NE KADAR OLDU?

2021 YILI MERSİN CEZA MAHKEMESİ AVUKAT ÜCRETLERİ NE KADAR OLDU?

Bilindiği üzere ülkemiz enflasyon seviyelerinin sürekli değişiklik göstermesi, dünyayı saran COVID-19 Salgını, dalgalı kur seviyeleri ve benzeri pek çok faktör sebebiyle maddi değerli her şeyin fiyatı artmakta. Dünya genelinde ücretler ve fiyatlar artış göstermekte. İşte Avukatlık mesleği de bu faktörlerden etkilenen meslek grupları arasında yer almaktadır. Bu sebeplere bağlı olarak her yıl Adalet Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar doğrultusunda yeni bir asgari ücret tarifesi belirlenmekte ve Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmektedir.

    24 Kasım 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Yeni Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi kapsamında da avukatlık mesleği kapsamında yürütülen faaliyetlere geçen yıla kıyasla %20 oranında artış yapıldı. En temel ücret baremlerinden olarak gösterilen ‘1 Saate kadar süren büroda sözlü danışma ve görüşme ücreti’ geçen yıl 450 TL iken bu yıl 540 TL’ye yükseltildi. 1 saati geçen ve takip eden her saat için ise 325 TL ücret ödenmesi kararlaştırılmıştır. Vatandaşlarımız için önem arz eden temel dava türleri arasında yer alan Ceza Davaları ücretleri ise özetle şu şekilde güncellenmiştir.

    Mersin Asliye Ceza Mahkemesi 2021 Yılı Avukat Ücretleri

    Asliye Ceza Mahkemeleri ceza yargılaması sistemimizde önemli bir yere sahiptir. Deyim yerindeyse ceza yargılamasının en geniş yelpazesi içerisinde yer alan Adi Suçlar asliye ceza mahkemelerinde görülmektedir. Ceza sınırı belirtilen, suçun niteliği gereği veya sanığın durumunun dikkate alındığı durumlar dışında tüm yargılamalar Asliye Ceza Mahkemelerinde görülür. Bu sebepler ile Asliye Ceza Mahkemelerinde yapılan yargılamalarda gerek sanık gerekse katılan vekilliğini yürütecek olan avukatların bu alanda uzmanlığa ve tecrübeye sahip olması gerekmektedir.

    Asliye Ceza Mahkemelerinde görülen işler için 2020 Yılında belirlenmiş olan Asgari Ücret 3.400 Türk Lirası idi. 24 Kasım 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Yeni Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi ile birlikte bu ücret asgari 4.080,00 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

    Mersin Ağır Ceza Mahkemesi 2021 Yılı Avukatlık Ücretleri

    Mersin Ağır Ceza Mahkemeleri ilk derece ceza yargılamamızı oluşturan ve bu kapsamda ceza miktarı açısından en ağır suçlara bakmakta olan mahkemelerimizdir. Suçun niteliği, suç için Türk Ceza Kanunumuzda öngörülen ceza miktarı gibi önemli faktörler suçun Ağır Ceza Mahkemesinin görev alanına girip girmediğini belirlemektedir. Adından da anlaşıldığı üzere ağır ceza gerektiren suçlara bakmakla görevli olması sebebiyle bu mahkemelerde yapılacak yargılamalarda gerek sanık gerekse katılan vekili olarak görev yapacak avukatın titizlikle seçilmesi gerekmektedir. Mahiyeti gereği oldukça ağır iş yükü gerektiren ve bir o kadar da stres barındırmakta olan Ağır Ceza Davaları bu iş yükünü kaldırabilecek, deneyimli ve tecrübeli bir avukat tarafından yönetilmelidir.

    

    Ağır Ceza Mahkemelerinde görülen işler için 2020 Yılında belirlenmiş olan Asgari Ücret 6.810,00 Türk Lirası idi. 24 Kasım 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Yeni Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi ile birlikte bu ücret asgari 8.200,00 Türk Lirası olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

    Değinmiş olduğumuz Asliye Ceza ve Ağır Ceza Mahkemelerinin görevleri ve 2021 Yılı için belirlenmiş olan ücretler ilk derece yargılamalarını kapsamaktadır. Yargılamanın Bölge Adliye Mahkemeleri (İstinaf) veya Yargıtay (Temyiz) kapsamında devam ettirilmesi durumunda 2021 Yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi kapsamında belirlenen ek ücretlerin ödenmesi gerekebilmektedir.

telefon ikonu
Bize Ulaşın
+90 (507) 503 07 79
mail ikonu
E-Posta Adresimiz
info@palmahukuk.com
adres ikonu
Adres
İhsaniye mah. 4903 sok. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin